June 12, 2021

High school baseball: City playoff results and City and Southern Section updated pairings

2 min read
Spread the love
VARIOUS CITIES, - MARCH 12: A detail of baseballs during a Grapefruit League spring training game.

Baseballs are stored in a bucket. (Michael Reaves / Getty Images)

CITY BASEBALL

OPEN DIVISION

First round, Wednesday unless noted

Birmingham 5, Narbonne 4

Wilmington Banning 4, Venice 2

El Camino Real 9, Sylmar 1 (Tuesday)

Chatsworth 1, Palisades 0 (8)

Quarterfinals, Friday, 3 p.m. unless noted

#8 Birmingham at #1 Granada Hills

#5 Wilmington Banning at #4 San Pedro, Saturday, 11 a.m.

#11 El Camino Real at #3 Los Angeles Roosevelt

#10 Chatsworth at #2 Cleveland

NOTES: Semifinals, June 16, 3 p.m. Championship, June 19, 3 p.m..

DIVISION I

First round, Wednesday

Sun Valley Poly 12, Los Angeles CES 2

Carson 5, South East 3

Granada Hills Kennedy 3, North Hollywood 0

Taft 3, San Fernando 0

Verdugo Hills 5, Valley Arts/Sciences 3

Los Angeles Hamilton 7, Roybal 0

Los Angeles Marshall 7, Bell 4

Torres 3, Garfield 2

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.

#8 Carson at #1 Sun Valley Poly

#5 Granada Hills Kennedy at #4 Taft

#6 Los Angeles Hamilton at #3 Verdugo Hills

#15 Torres at #7 Los Angeles Marshall

NOTES: Semifinals, June 16, 3 p.m. Championship, June 19, 12 p.m.

DIVISION II

Quarterfinals, Thursday, 3 p.m.

#9 Harbor Teacher at #1 Los Angeles Wilson

#5 Van Nuys at #4 Maywood CES

#6 Marquez at #3 Legacy

#10 Franklin at #2 Port of Los Angeles

NOTES: Semifinals, Tuesday, 3 p.m. Championship, June 18, 3 p.m.

DIVISION III

Semifinals, Saturday, 3 p.m.

#4 Los Angeles University at #1 King/Drew

#3 Mendez at #2 Bravo

NOTES: Championship, June 18, 3 p.m.

SOUTHERN SECTION BASEBALL

DIVISION 1

Quarterfinals, Friday, 3:15 p.m.

Yucaipa at #1 JSerra

#4 Ayala at Corona

Bishop Amat at #3 Orange Lutheran

Cypress at #2 Harvard-Westlake

DIVISION 2

Second round, Wednesday

San Dimas 6, Maranatha 5

Quarterfinals, Friday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Thousand Oaks at San Dimas

Bonita at Los Alamitos, Saturday, 11 a.m.

Yorba Linda at Camarillo

#2 Sierra Canyon at Trabuco Hills

DIVISION 3

Quarterfinals, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Calabasas at #1 Hart

Millikan at Saugus

Fountain Valley at Palos Verdes

Arlington vs. Capistrano Valley Christian at San Juan Capistrano Sports Park, 2 p.m.

DIVISION 4

Quarterfinals, Friday, 3:15 p.m.

Monrovia at #1 Murrieta Mesa

Rancho Cucamonga at Downey

#3 Royal at Charter Oak

#2 Paraclete at Heritage

DIVISION 5

Quarterfinals, Friday, 3:15 p.m.

Sultana at #1 Citrus Valley

#4 Crean Lutheran at Laguna Hills

#3 Malibu at Cajon

Hemet at #2 North Torrance

DIVISION 6

Quarterfinals, Friday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Aquinas at Buena

Elsinore at South Pasadena

Santa Ana Calvary Chapel at Barstow

#2 La Habra at Linfield Christian, Thursday, 3:15 p.m.

DIVISION 7

Quarterfinals, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Temecula Prep at #1 Hesperia Christian

Milken at Arroyo Valley, 2:30 p.m.

#3 Tarbut V’Torah at Lancaster, Thursday, 3:15 p.m.

#2 Vasquez at Western Christian, 1 p.m.

NOTES: Semifinals, Tuesday. Championships, June 18 at Blair Field (Long Beach) and June 19 at Cal State Fullerton.

This story originally appeared in Los Angeles Times.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *